Błędy? Tak, ale nie my?

Krytyczne myślenie wymaga przyznania się (choćby przed samymi sobą), że zdarza się nam popełniać błędów. Bez popełniania błędów nauka jest trudniejsza, życie jest nudniejsze, a w zasadzie – nie ma życia. To oczywiście może pewna przesada, więc warto odejść od skrajności. Zarówno od poczucia, że popełnianie błędów zawsze i wszędzie jest wskazane, jak i od poczucia, że jest się nieomylnym.

Zapraszamy do wysłuchania wystąpienia Kathryn Schulz, która – jak sama siebie opisuje – jest „pomyłkolożką”. Zajmuje się badaniem mechanizmów, które powodują, że ludzie popełniają błędy, a raczej – które powodują, że uważamy się za nieomylnych.

Jak mówi w pierwszej części swojego wystąpienia, „Większość z nas robi wszystko, żeby uniknąć pomyłki. a nawet uniknąć myśli o możliwości pomylenia się. (…) Wszyscy wiemy, że każdy popełnia błędy. (…) Ale kiedy sprawa zaczyna dotyczyć mnie, moich przekonań, w czasie teraźniejszym, całe abstrakcyjne rozumienie „omylności” ucieka przez okno. Nie przychodzi do głowy nic, w czym mogłabym się mylić.”

Niezależnie od tego, czy i w jakim stopniu macie „tak samo”, warto zajrzeć i obejrzeć trwające niecałe 18 minut wystąpienie Schulz w czasie jednej z konferencji TED. To ciekawy materiał, który wiele osób może ośmielić i oswoić z popełnianiem błędów. Co przełożyć się może i na lepsze życie indywidualne – prywatne i zawodowe, i na lepsze życie wspólnotowe, społeczne.

Kliknij przycisk „Sprawdź”, żeby przejść do wystąpienia Kathryn Schulz. Jeśli nie chcesz słuchać oryginału (po angielsku), to wybierz napisy w języku polskim. Zresztą, link prowadzi już do polskiej wersji językowej, dla ułatwienia:)

materiały dla:
format:
źródło: