Czy studenci wierzą w fake newsy?

Fake newsy, które powstały nieintencjonalnie, stosunkowo łatwo rozpoznać. Fake newsy, które były tworzone z myślą o szerzeniu dezinformacji, są nie tylko trudniejsze w rozpoznaniu, ale też czasem sprawiają wrażenie bardziej wiarygodnych niż informacje prawdziwe.

To jedna z konkluzji artykułu, ale przede wszystkim badania, które stało się podstawą analizy. Troje autorów, Klaudia Rosińska, Paweł Brzóska oraz Bartłomiej Nowak przyjrzeli się, czy studenci podatni są na nieprawdziwe informacje. Jeśli tak, to na jakie i jakie mechanizmy mogą stać za tym. Artykuł pt. „Analiza postrzegania informacji wśród studentów – podobieństwo super fake newsów do prawdziwych wiadomości” ukazał się Studiach Medioznawczych nr 1 z 2021 roku.

W swoim opracowaniu odwołują się do podziału nieprawdziwych informacji na „twarde fake newsy” i „super fake newsy”. Pierwsza kategoria to informacje nieprawdziwe, ale tworzone bez intencji oszukania czytelnika. Te drugie to często wyrafinowane przekazy mające skłonić czytelnika do przyjęcia fałszywej informacji lub perspektywy.

Autorzy zwracają również uwagę na wątek poboczny, ale wartościowy dla osób związanych z produkcją informacji: dziennikarzy, wydawców itp. Otóż badania wykazały, że spora część prawdziwych informacji postrzegana była jako fałszywa…

W podsumowaniu artykułu znaleźć można rekomendacje dotyczące edukacji wspierającej świadomą konsumpcję mediów, ze szczególnym uwzględnieniem obecności „super fake newsów” w przestrzeni publicznej.

Kliknij przycisk „Sprawdź”, aby przejść do artykułu i dowiedzieć się więcej.

materiały dla:
format:
źródło: