Fake newsy na sposób naukowy

Internet jest pełen różnego rodzaju opracowań dotyczących fake newsów, rzadziej jednak można trafić na naukowe podejście do tego zjawiska. Co nie oznacza, że takie pozycje – w języku polskim, co istotne – w ogóle się nie pojawiają.

Artykuł Magdaleny Tomaszewskiej-Michalak z Uniwersytetu Warszawskiego stawia sobie za cel próbę określenia, jak rozumiane jest obecnie pojęcie fake news, jak jest postrzegany ich wpływ na funkcjonowanie państwa oraz czy stosowane obecnie sposoby walki z fake newsami ograniczają prawa i wolności właściwe dla państw demokratycznych.

Rozważania autorki bazują na analizie literatury przedmiotu i raportów opublikowanych w ostatnich latach przez Komisję Europejską oraz amerykański think tank Centrum Badawcze Pew (Pew Research Center).

Co w artykule? Zakres pojęciowy zjawiska fake newsów, zagrożenia płynące z nieprawdziwych informacji i sposoby zwalczania fake newsów.

Kliknij przycisk „Sprawdź”, aby przejść do artykułu, opublikowanego w pierwszym tegorocznym numerze Przeglądu Politycznego.

materiały dla:
format:
źródło: