Fake newsy o COVID-19

To nie pierwszy materiał w repozytorium na ten temat, ale ilość bzdur na temat pandemii wzrasta i różne podmioty starają się nad nią zapanować. Między innymi instytut Poynter, który uruchomił wyszukiwarkę fałszywych informacji.

To proste narzędzie (w języku angielskim, ale też hiszpańskim i portugalskim), które pozwala na przeszukiwanie materiałów pochodzących z 70 krajów świata. Korzystając z wyszukiwarki można określić nie tylko miejsce (państwo), gdzie informacja się ukazała, ale też jak została nazwana przez podmioty zajmujące się weryfikacją prawdziwości newsów (od zwykłych „nieprawdziwe” czy „fałszywe” po np. „cztery pinokia”) albo – przez jaki podmiot została zweryfikowana.

Wśród 70 państw nie zabrakło i Polski. Wyszukując informacje o koronawirusie, które ukazały się w naszym kraju, możemy zapoznać się z takimi perełkami, jak np. twierdzenia, że komary roznoszą koronawirusa czy że polska władza zezwoli na uprawę marihuany w celu wsparcia naszej gospodarki.

Zachęcamy do zajrzenia do wyszukiwarki i przyjrzenia się, jakie nieprawdziwe informacje są rozpowszechnianie i w co zapewne część osób wierzy…

Kliknij przycisk „Sprawdź”, aby przejść do wyszukiwarki w języku angielskim.

materiały dla:
format:
źródło: