Koronawirus – skąd brać informacje?

W ponad 150 państwach zidentyfikowano osoby zarażone koronawirusem, ponad 120 tysięcy jest lub było zakażonych. To stan na 15 marca, a liczby ciągle się zwiększają.

Nie dziwne więc, że coraz więcej osób martwi się rozwojem pandemii, modyfikuje swoje codzienne zachowania i… stara się zdobyć wartościowe informacje. Żeby być na bieżąco, żeby racjonalnie się zachowywać, żeby ustrzec się zakażenia, żeby wesprzeć swoich bliskich.

Nie pomaga im to, że epidemia koronawirusa jest wymarzoną wręcz pożywką dla twórców fake newsów. Dla „zabawy”, dla rozkręcenia biznesu („specjalne mydło antywirusowe za 100 zł kostka”), dla większej liczby „klików” („Jest już szczepionka na koronawirusa!”, „Władze zamykają miasto/wyprowadzają wojsko na ulicę!”), dla osiągnięcia korzyści politycznych czy innych – powstaje mnóstwo nieprawdziwych informacji.

A padają one na żyzny grunt – ludzie o wirusie wiedzą jeszcze mało, potwierdzonych, naukowo potwierdzonych informacji też jest niewiele. Do tego z wirusem wiąże się śmiertelne niebezpieczeństwo, więc temat budzi emocje, głównie obawę, lęk. Sytuacja idealna dla tych, którzy chcą coś na fake newsach zyskać.Oczywiście, źródeł wiarygodnych informacji jest mnóstwo i nie jesteśmy w stanie ich wszystkich zaprezentować. Ale zachęcamy Cię bardzo – jeśli chcesz poznać rzetelne informacje na temat pandemii, zajrzyj najpierw na stronę WHO (World Health Organization, Światowej Organizacji Zdrowia). W kilku miejscach serwisu znajdziesz cenne informacje:

Nie zapomnij też o miejscach w polskim internecie:

A na koniec podrzucamy jeszcze jedno źródło, o zawartości wykraczającej poza temat koronawirusa – serwis Worldometers.info, to miejsce, które agreguje i udostępnia wiele danych statystycznych na temat świata (np. liczba ludzi na Ziemi, liczba urodzeń, liczba śmierci, ale też – wartość światowych wydatków na zdrowie czy liczbę publikowanych książek). Co ważne, do każdej informacji podane są źródła- z jednej strony zwiększa wiarygodność danych, z drugiej – pozwala poznać miejsca, gdzie można zgłębić temat.

W serwisie tym znaleźć można również zakładkę poświęconą koronawirusowi, a konkretnie – dane statystyczne, z podziałem na kraje, pokazujące liczbę zakażeń, liczbę zgonów, osób wyleczonych itp.

Podanie powyższych źródeł nie oznacza, że inne są niewiarygodne. Na pewno jest wiele miejsc w Internecie, które udostępniają informacje sprawdzone, rzetelne i wyważone. Ale tu już zachęcamy do samodzielnej weryfikacji i dzielenia się znaleziskami w komentarzach.

materiały dla:
format:
źródło: