Krytyczne myślenie w edukacji. Dlaczego warto?

Zapraszamy do lektury artykułu Tomasza Kalbarczyka, doktora nauk humanistycznych, który w czasopiśmie „Analiza i Egzystencja” wyjaśnia, dlaczego wdrożenie krytycznego myślenia (w szkole, ale nie tylko) jest ważne i potrzebne.

Artykuł nie jest nowy, pochodzi z 2014 roku – od tego czasu ukazało się mnóstwo materiałów na ten temat, a „krytyczne myślenie” pojawia się w publicznym dyskursie znacznie częściej niż wówczas i więcej osób wie, czym to jest (?).

Warto jednak zapoznać się z materiałem, ponieważ autor w przystępny i zwięzły sposób przedstawia argumenty za krytycznym myśleniem, osadzając je w realiach polskiego systemu edukacji, ale i wartości kulturowych. Wskazuje korzyści z usamodzielniania i upodmiotowywania uczniów, a prezentowane zalety można z łatwością przenieść też na środowisko pozaszkolne.

Do lektury zachęcamy szczególnie te osoby, które wierzą w sens krytycznego myślenia, ale czują potrzebę dysponowania szerszym zasobem argumentów „za”, wykraczającym poza uproszczone listy „korzyści z krytycznego myślenia”, które można znaleźć w wielu miejscach w Internecie.

Kliknij przycisk „Sprawdź”, aby pobrać artykuł w formacie .pdf

materiały dla:
format:
źródło: