Krytyczne myślenie w odsłonie filmowej

Myślenie krytyczne nie jest domeną tylko dziennikarzy, którzy powinni weryfikować prawdziwość informacji czy cyberaktywistek, które sprawdzają, czy wiadomości zamieszczane w Sieci zgodne są z prawdą. To nie jest niszowe „zajęcie”, a kluczowy element pracy w wielu zawodach i sytuacjach życiowych.

Zapraszamy do przeczytania artykułu wprowadzającego, a następnie do obejrzenia czterech filmów, które przygotowaliśmy. Autor artykułu, dr Michał Zając, wykładowca z Katedry Badań nad Bibliotekami i Innymi Instytucjami Kultury przy Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, zwraca uwagę na rolę bibliotek w popularyzacji krytycznego myślenia i kultury konsumpcji informacji. I zapowiada cztery videowywiady przeprowadzone przez Tomasza Stawiszyńskiego.

Te cztery rozmowy odkrywają różne podejścia do krytycznego myślenia, różne sposoby i zastosowania weryfikowania informacji, a także – przedstawiają sylwetki reprezentantów i reprezentantek różnych zawodów. Bo musimy pamiętać, że krytyczne myślenie dotyczy nas wszystkich, niezależnie od zawodu, pełnionej funkcji czy roli!

Kliknij przycisk „Sprawdź”, aby przeczytać artykuł lub wybrany film, żeby obejrzeć rozmowę.

Wywiad z autorką książek, pisarką, Katarzyną Bondą
Wywiad z dziennikarzem TVN24, Maciejem Słomczyńskim
Wywiad z dziennikarką Newsweeka, Agnieszką Żądło
Wywiad z biologiem, neurofizjologiem, Pawłem Boguszewskim

materiały dla:
format:
źródło: