Nie bądźmy pożytecznymi…

Co pewien czas warto wrócić do podstaw i przypomnieć sobie mniej zaawansowane i mniej wyrafinowane metody radzenia sobie z fake newsami. Co nie oznacza absolutnie, że mniej skuteczne! Wręcz przeciwnie – pomijanie podstaw przy próbie radzenia sobie z zalewem fałszywych informacji jest poważnym błędem – co z tego, że wiemy, jak sprawdzić, czy użyte zdjęcie jest oryginalne czy prawdziwe, jeśli „zwykły” pierwszy kontakt z informacją nie wzbudzi naszej czujności.

A sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy – atak Rosji na Ukrainę i rosyjskie działania dezinformacyjne – stanowi przestrzeń rozwoju zarówno dla tych, którzy chcą szerzyć nieprawdziwe informacje, jak i tych, którzy chcą doskonalić swoje kompetencje fact-checkingowe.

Zapraszamy więc tym razem do zajrzenie do artykułu, który w serwisie Epale (elektroniczna platforma na rzecz uczenia się osób dorosłych w Europie – swoją drogą, rekomendujemy!) zamieściła Monika Gromadzka. W materiale „Nie bądźmy pożytecznymi idiotami…” krótko opisuje dzisiejszą sytuację w infosferze i przypomina kilka zasad pomagających świadomie i bez ryzyka (ok, z mniejszym ryzykiem) konsumować informacje.

Kliknij przycisk „Sprawdź”, żeby zajrzeć do artykułu.

materiały dla:
format:
źródło: