Pandemia okazją do edukacji medialnej

W ostatnim roku na czele zestawień „najpopularniejszych fake newsów” królują te, które wiążą się z pandemią koronawirusa i szczepionkami. Temat dotyczy praktycznie wszystkich ludzi, więc „agenci dezinformacji” mają pole do popisu. Z drugiej strony – w walkę z dezinformacją angażuje się coraz więcej podmiotów. Efektem tych działań jest kurs online pomagający nauczyć się, jak rozpoznawać dezinformację w świecie online.

Kurs powstał w ramach projektu MediaWise for Senior, a udostępnił go Poynter Institute, jeden z bardziej liczących się „przeciwników” fake newsów i dezinformacji. Ten amerykański instytut wspiera rozwój obiektywnego, wysokiej jakości dziennikarstwa, a obecnie jest m.in. jednym z organizatorów International Fact-Checking Day.

Niech jednak nikogo nie zmyli – a młodszych nie zniechęci – nazwa projektu. „How to Spot Misinformation” przyda się każdej osobie, zwłaszcza tej stawiającej dopiero pierwsze kroki w świecie oceny wiarygodności informacji. W czasie nauki zaplanowanej na około 90 minut, osoby uczestniczące będą miały okazję przyjrzeć się zagrożeniom związanym z dezinformacją, poznać rodzaje fake newsów oraz przejrzeć sposoby i narzędzia pomagające sobie z nimi radzić. Kurs zorganizowany jest w formule asynchronicznej, czyli można z niego korzystać w dowolnym czasie.

Kliknij przycisk „Sprawdź”, żeby przejść na stronę kursu i rozpocząć naukę. Uwaga – kurs jest w języku angielskim, a jego obecna cena – 0$ – być może ulegnie zmianie. Warto więc się pospieszyć!

materiały dla:
format:
źródło: