Parszywa dwunastka?

Za większością anty-szczepionkowych postów w mediach społecznościowych stoi 12 osób. Ich konta zostały już zdezaktywowane, ale przecież osoby te nie znikną…

Najwięcej fake newsów w ostatnich miesiącach dotyczy epidemii koronawirusa i tematów z nią powiązanych. I nic w tym dziwnego – dotyczy to w zasadzie wszystkich, budzi emocje, zagraża życiu i zdrowiu… Idealna pożywka dla świadomych i nieświadomych „dezinformatorów”.

Nieprawdziwe informacje na temat wirusa i szczepionek można znaleźć w prasie czy w telewizji, ale prawdziwą ich wylęgarnią są media społecznościowe, gdzie mieszają się informacje prawdziwe z fałszywymi, plotki bazujące na prawdziwych informacjach (w jakiś sposób zmodyfikowanych) lub wymyślanych od zera.

Kto za nimi stoi? Wydawać się może, że to tysiące osób. I jest to prawda – bo to tysiące osób czytają i przekazują dalej nieprawdziwe informacje. Ale prawda to tylko częściowa, bo kluczowe jest, kto takie informacje tworzy.

Analiza przeprowadzone przez Center for Countering Digital Hate wykazały, że za 65% nieprawdziwych informacji o szczepionkach odpowiada 12 osób!

Jeśli chcesz poznać szczegóły – zapraszamy do przeczytania całego artykułu. To materiał polecany i dla tych, którzy chcą zgłębi temat fake newsów dotyczących koronawirusa, ale przede wszystkim dla tych, którzy chcą poznać mechanizmy, według jakich działają twórcy fake newsów w mediach społecznościowych i sposoby na radzenie sobie z nimi.

Kliknij przycisk „Sprawdź”, aby przejść do artykułu „Just 12 People Are Behind Most Vaccine Hoaxes On Social Media, Research Shows” opublikowanego w serwisie Npr.org. Artykuł jest – podobnie jak tytuł – w języku angielskim, ale pamiętaj o możliwości korzystania z aplikacji tłumaczących treści stron www.

materiały dla:
format:
źródło: