Pozwól, że wyjaśnię

Fake newsy dzielą się te zaplanowane, tworzone z premedytacją, aby oszukać osoby czytające czy oglądające. I na te, które są efektem niewiedzy, niedoczytania, niesprawdzenia. Powstają bez złej intencji, ale ich wpływ na odbiorców może być równie zły jak tych pierwszych.

Odpowiedzią na niewiedzę jest oczywiście wiedza i nauka. W internecie można znaleźć mnóstwo wartościowych serwisów naukowych czy popularnonaukowych, których celem jest szerzenie wiedzy i podnoszenie kompetencji odbiorców w różnych dziedzinach. Ale nie każdy jest tworzony przez osoby, które mają nie tylko przygotowanie specjalistyczne, ale też coś więcej. Czyli – wiedzę o tym, jak powstają nieprawdziwe informacje i jak my – ludzie – na nie reagujemy.

Jednym z takich serwisów jest blog popularnonaukowy Pozwól, że wyjaśnię. Stworzyły go dwie osoby: Maciej Modzel, doktor nauk chemicznych i Marta Gieruń, edukatorka cyfrowa i bibliotekarka, szkoląca również w obszarze krytycznego myślenia.

Efekt? Teksty z obszaru fizyki, chemii, medycyny czy zdrowia, wyjaśniające mniej lub bardziej znane zjawiska, tłumaczące czasem błędne wyobrażenia. A do tego nakładka „krytyczno-myśleniowa”. O błędach poznawczych czy horoskopach.

Blog jest „młody” i póki co wszystkie teksty można przeczytać jednego dnia, ale prężnie się rozwija. Warto śledzić!

Kliknij przycisk „Sprawdź”, żeby przejść do bloga.

materiały dla:
format:
źródło: