Scenariusz „Jak zarabiać na fake newsach?”

Postprawda i fake news należą do najpopularniejszych i budzących największą grozę pojęć ostatnich kilku lat. Z fałszywymi wiadomościami muszą mierzyć się politycy i celebryci, wojnę wypowiadają im też twórcy wyszukiwarek i portali społecznościowych. Postprawda i fake news należą do najpopularniejszych i budzących największą grozę pojęć ostatnich kilku lat. Z fałszywymi wiadomościami muszą mierzyć się politycy i celebryci, wojnę wypowiadają im też twórcy wyszukiwarek i portali społecznościowych. Często jednak, zwłaszcza w wypadku instytucji edukacyjnych i publicznych, walka ta oparta raczej na dobrych chęciach niż na faktycznych zrozumieniu i rzetelnym przedstawieniu problemu.

CEO (Centrum Edukacji Obywatelskiej) zaprasza do skorzystania ze scenariusza zajęć, który przygotował dr hab. Michał Napiórkowski. Jak sam zachęca: „W scenariuszu proponuję nieszablonowe podejście do niesławnych fake newsów i zachęcam, by zacząć opowieść o nich z perspektywy nie odbiorców, lecz twórców. Podczas zajęć uczestnicy, zamiast słuchać typowych ostrzeżeń przed czającymi się w internecie niebezpieczeństwami, spróbują sami wcielić się w twórców fałszywych informacji. Dowiedzą się, jak stworzyć doskonałą „postprawdziwą” informację i jak zapewnić jej olbrzymi zasięg, a nawet wywołać oburzenie i chaos.”.

Proponowane zajęcia przygotowane zostały z myślą o starszej młodzieży (14-18 lat), ale z pewnością i osoby starsze skorzystają z udziału w nich. Zwłaszcza, że zajęcia na podstawie tego scenariusza można przeprowadzić w szkole, bibliotece, a nawet – w domu.

Kliknij „Sprawdź”, żeby przejść do strony ze scenariuszem.

materiały dla:
format:
źródło: