Scenariusz „Technologia w służbie prawdy”

Ocenę wiarygodności informacji można przeprowadzać na różne sposoby. Jednym z nich – a dotyczy to w szczególności informacji rozpowszechnianych za pośrednictwem Internetu – jest weryfikacja prawdziwości i rzetelności poszczególnych elementów przekazu – zamieszczonego zdjęcia, opublikowanego filmu, wiarygodności autora. Nie byłoby to możliwe – lub byłoby trudniejsze – gdyby nie istniały specjalne aplikacje i programy, które wspierają wnikliwego konsumenta informacji.

Zapraszamy do zapoznania się – i wykorzystania w pracy – scenariusza zajęć dla osób dorosłych pn. „Technologie w służbie prawdy”. To propozycja warsztatu, który trwać może albo 60 minut, albo 90 minut (ma dwie wersje). W wersji pełnej osoby uczestniczące mogą się dowiedzieć, w jaki sposób różne podmioty: państwa, firmy, organizacje pozarządowe, walczą z fake newsami, a także – i to jest główną częścią zajęć – jakie aplikacje wspierają osoby, które chcą weryfikować prawdziwość materiałów zamieszczanych w Internecie. Przewidziana jest nie tylko ich prezentacja, ale też możliwość wypróbowania wybranych aplikacji podczas warsztatu.

Osoba prowadząca dostaje do dyspozycji obie wersje scenariusza (dłuższą i krótszą), gotowe prezentacje oraz dodatkowy przydatny materiał.

Kliknij przycisk „Sprawdź”, aby przejść do strony, gdzie zamieszczony jest ten scenariusz, ale i trzy inne!

materiały dla:
format:
źródło: