„Stop dezinformacji. Przewodnik dla dziennikarzy i redakcji”

„Propaganda jest stara jak świat, ale wcześniej nie było technologii, która umożliwia tak szybkie jej rozprzestrzenianie się” – te słowa Natalie Nougayrede otwierają poradnik przygotowany przez Fundację Panoptykon i Fundację Reporterów. Co ważne – wbrew tytułowi, przyda się znacznie szerszemu gremium niż tylko pracownicy mediów.

„Prawda czy fałsz, czyli jak rozpoznać fejka”, „Przeciwdziałanie dezinformacji w sieci” oraz „Obrona przed odwetem za demaskowanie informacji” to tytuły rozdziałów. Co najmniej dwa pierwsze mają charakter uniwersalny – przydadzą się zarówno osobom, które po prostu chcą się ustrzec przed fake newsami, jak i tym, którzy w swojej działalności zawodowej czy społecznej starają się ochronić innych przed dezinformacją, nieprawdą czy postprawdą – bibliotekarzom i bibliotekarkom, nauczycielom i nauczycielkom, edukatorom i edukatorkom ze wszystkich sektorów.

Publikacja Stop dezinformacji. Przewodnik dla dziennikarzy i redakcji została przygotowana przez Fundację Panoptykon w ramach prowadzonego wspólnie z Fundacją Reporterów projektu „Wybory bez dezinformacji”. Udostępniony jest w wersji online na stronach Panoptykonu.

Kliknij przycisk „Sprawdź” i przejrzyj przewodnik!

materiały dla:
format:
źródło: