Sztuczna inteligencja wzmacnia dezinformację?

Tytuł trochę clickbaitowy, ale problem poważny. Tak jak dzięki sztucznej inteligencji, algorytmom i uczeniu się maszynowemu można szybciej identyfikować fake newsy, tak i dzięki tym samym technologiom można zwiększać ich ilość, wspierać dezinformację.

We wrześniu br. ukazał się raport przygotowany przez The Coalition to Fight Digital Deception (koalicję walczącą z cyfrowymi oszustwami). Można w nim znaleźć potwierdzenie hipotezy, że nadmierne poleganie na automatyzacji moderacji treści zamieszczanych w mediach społecznościowym, czym szczycą się niektóre serwisy, nie zawsze musi dawać oczekiwane rezultaty. I że zamiast ograniczania ilości nieprawdziwych informacji, może prowadzić do ich szerszego rozpwszechniania.

A teraz dobra informacja dla wszystkich, których przeraża wizja czytania poważnego raportu, i to jeszcze w języku angielski. Wspominany już niejednokrotnie w Zrozum.org serwis Demagog.org.pl przygotował krótkie podsumowanie oparte w dużej mierze na tym właśnie raporcie.

Kliknij przycisk „Sprawdź”, żeby przejść do artykułu w serwisie Demagog.org.pl, który odnosi się do raportu „Trained for Deception: How Artificial Intelligence Fuels Online Disinformation” i dotyka też innych wartych uwagi badań.

materiały dla:
format:
źródło: