Teorie spiskowe i QAnon

Osoby śledzące świat fake newsów i fact-checkingu z nazwą tą spotkały się już na pewno wcześniej, ale poza „branżę” informacje o działaniu tej grupy wyszły mocno przy okazji ostatniej kampanii prezydenckiej w USA, a w zasadzie – w okresie składania protestów wyborczych przez środowisko związane z Donaldem Trumpem.

Czyj jest QAnon, jakie ma cele i sposoby działania w szerszym ujęciu – można przeczytać np. w artykule Marcina Łuniewskiego z Rzeczpospolitej QAnon – od Pizzagate do sympatii Trumpa czy w naukowym opracowaniu Jaremy Drozdowicz Ruch QAnon i nowy prawicowy fundamentalizm.

To, do czego zapraszamy szczególnieto raport podsumowujący dezinformacyjne działania wiązane z QAnon. „Śledztwo” przeprowadzone przez grupę redaktorów z serwisu NewsGuard pokazuje, jak – wydawać by się mogło – niszowa i skupiona na USA organizacja czy raczej sieć – stara się wpływać również na ważne wydarzenia i na postaci w Europie.

Raport QAnon’s Deep State conspiracies spread to Europe ukazuje aktywność dezinformacyjną w kilku państwach europejskich (Włochy, Wielka Brytania, Niemcy – Polski wśród nich nie ma), która rozpoczęła się około 2017 r. A intensywność zidentyfikowanych działań wyraźnie wzrosła w 2019 i 2020.

Kliknij przycisk „Sprawdź” i przekonaj się, jak QAnon działa na Facebooku, Twitterze czy YouTube. Może uwierzyłeś/uwierzyłaś w którąś z tych historii? Raport jest w języku angielskim, dostępny również w wersjach: niemieckiej, francuskiej i włoskiej. Pamiętaj, że jeśli wolisz czytać po polsku, możesz skorzystać z translatora online.

materiały dla:
format:
źródło: