Ukraina: jak pomagać

To jeden z nietypowych materiałów w serwisie Zrozum.org. Nie jest zaproszeniem do zapoznania się z jednym, konkretnym, wybranym materiałem, a prezentuje nieduży, ale wartościowy katalog linków, do którego warto sięgnąć, jeśli chce się rozsądnie zaangażować w pomoc świadczoną Ukrainkom i Ukraincom – w Ukrainie lub w Polsce.

Uwaga, nie jest to katalog zamknięty i brak jakiegoś źródła nie oznacza, że jest ono niewiarygodne. Linki zamieszczone poniżej są efektem subiektywnego wyboru, ich liczba będzie się (zapewne) zwiększać, a jesteśmy też otwarci na sugestie ze strony osób korzystających z serwisu Zrozum.org. Zapraszamy!

Na co warto zwrócić uwagę i udostępnić swojej rodzinie, znajomym, czytelnikom i użytkownikom?[PH1] Jak rozsądnie pomagać? Poradnik i materiały informacyjne przygotowane z myślą o organizacjach pozarządowych, które włączają się w działania pomocowe, ale do wykorzystania również w bibliotekach – Jak pomóc pomagającym? (https://publicystyka.ngo.pl/jak-pomoc-pomagajacym-apel-organizacji-spolecznych?fbclid=IwAR1iUla2f8FH-2IJyFjefw4ZwOfRvWUihyBg3GFN-Ogtx5I8UaJ2Ob9iiaw)

Katalog akcji pomocowych, opis dostępnych, zweryfikowanych ogólnokrajowych zbiórek – Chcesz włączyć się w zbiórkę? Zajrzyj tutaj – Pomoc dla Ukrainy. Lista wiarygodnych zbiórek i akcji (https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/pomoc-dla-ukrainy-lista-wiarygodnych-zbiorek-i-akcji/)

Co zaproponować uchodźcom w bibliotece? Krótki poradnik, w tym linki do materiałów w języku ukraińskim, przygotowany przez bibliotekarkę Monikę Schmeichel-Zarzeczną – https://epale.ec.europa.eu/pl/blog/uciec-przed-wojna-i-co-dalej-biblioteki-dla-uchodzcow?fbclid=IwAR21UjU3O89CZovGbDfB1ZLNL-uaRADxp7BiYGarf2_GY8K7D35dPDnQjrU

Darmowe materiały do nauki języka polskiego jako obcego (Fundacja Cup of Polish)  – https://cupofpolish.org/darmowe-materialy-do-nauki-jezyka-polskiego-jako-obcego/?fbclid=IwAR1HmVgnRYgzaMfzaZ_vdWc3KjNfMwvvDD1cd75lThOYg_qybF5PCq_3w-o

Baza linków i podpowiedzi, jak przybliżać Ukrainę i jej kulturę z wykorzystaniem literatury, filmów itp. (Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej) – https://blog.ceo.org.pl/poznaj-ukraine-kulture-i-narod-ukrainski-poprzez-literature-muzyke-i-film/?fbclid=IwAR2Xwe8UYgGrNh3tY5GsgQBakt5qk5vD0raRO_odEr7FJAyA7Pt-IFpFBx8
Uwaga – na stronach CEO (www.ceo.org.pl) znaleźć można mnóstwo przydatnych informacji, dotyczących sposobów rozmowy z dziećmi i młodzieżą o wojnie i uchodźctwie, jak poprowadzić zajęcia, scenariusze lekcji, webinaria itp. Bardzo zachęcamy!


materiały dla:
format:
źródło: