W labiryncie newsów i fake newsów

Darek Niedowiarek ma ciężkie zadanie – jego życie polega na odróżnianiu prawdy od fałszu, newsów „prawdziwych” od fake newsów. Niestety, trafił do labiryntu i nie może się z niego wydostać.. bez Twojej pomocy!

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu latem 2020 r. uruchomiła grę (na aplikację mobilną), która wprowadza w świat krytycznego myślenia, nieprawdy i dezinformacji. Wcielający się w pomocnika Darka gracz wędruje przez labirynt pełen dziwnych postaci, stawiających przed nimi różne zadania ze świata fake newsów i krytycznego myślenia.

Większość pytań ma charakter quizowy, ale też niejednokrotnie gracze muszą udzielić odpowiedzi na pytanie otwarte czy wejść w interakcje z postaciami, decydując się np. na skorzystanie z pomocy.

Czego dotyczą pytania? Od prostszych, np. czym są fake newsy, przez bardziej skomplikowane, wymagające np. ułożenia źródeł informacji wg ich poziomu wiarygodności. Aż po zdecydowanie „specjalistyczne”, np. dotyczące „łasiczej mowy”.

Gra jest interaktywna, dynamiczna, dość długa, ale pełna konkretnych treści. To nie tylko pytania, ale i edukacja, ciekawostki czy informacje zwrotne dodatkowo poszerzające wiedzę. A przy wyjściu z labiryntu czekają jeszcze „Źródła Prawdy”, czyli zestaw linków do serwisów www, książek i publikacji przydatnych dla tych, którzy chcą świat dezinformacji i radzenia sobie z nim lepiej poznać.

Kliknij przycisk „Sprawdź”, żeby wejść na stronę biblioteki, poczytać więcej o grze i zacząć wędrówkę po labiryncie!

materiały dla:
format:
źródło: