Więcej interakcji z fejkami na Facebooku

Według badań prowadzonych w ramach projektu Digital New Deal, korzystanie z podejrzanych serwisów informacyjnych na Facebooku jest dwukrotnie wyższe niż w 2016. Mimo wielu podjętych działań, aby je ograniczyć.

Analizy zawartości, a zwłaszcza sposobu korzystania z Facebooka wykazały, że coraz więcej osób – i coraz intensywniej – korzysta z wątpliwych źródeł informacji na Facebooku. Badacze odnotowali, że wzrost – jak to się mówi: zaangażowania – w takie treści wyniósł ponad 100% od 2016 roku.

A tamten rok był znaczący. To wówczas pojęcie fake news przedostało się do publicznego dyskursu. Wówczas – głównie w kontekście poprzedniej prezydenckiej kampanii wyborczej w USA – poznaliśmy mnóstwo „faktów” o Hilary Clinton (ale i Donaldzie Trumpie). To wtedy też zaczęły się dyskusje, apele i naciski, aby operatorzy mediów społecznościowych wzięli odpowiedzialność za treści, jakie się u nich pojawiają.

Trudno powiedzieć, co by się stało, gdyby Facebook i inne social media nie podjęły działań. Ale widać, że mimo iż zostały podjęte, wzrost kontaktów z fałszywymi treściami jest zauważalny.

Kliknij przycisk „Sprawdź”, żeby przejść do artykułu – jest w języku angielskim, ale pamiętaj o różnych opcjach tłumaczeń online. Przeczytaj więcej o badaniu, o demokracji cyfrowej i o sposobach rozpowszechniania się fake newsów na Facebooku.

materiały dla:
format:
źródło: