Wizualizacja danych a manipulacja

Nieuczciwe przedstawianie danych za pomocą wykresów i innych sposobów wizualizacji jest często łatwiejsze niż manipulacja tekstem. Nie bez powodu mawia się, że „zdjęcie znaczy tyle, co tysiąc słów”. Podobnie jest w przypadku grafik, rysunków i innych form obrazkowych.

Chcesz sprawić, aby ludzie nie zauważyli gwałtownego spadku – poparcia dla polityka, sprzedaży jakiegoś produktu, nastrojów w społeczeństwie? „Pogrzeb” przy skali czy wartościach na osiach. Chcesz pokazać, że Twój kandydat ma większe poparcie lub udział w rynku Twojej firmy jest większy niż w rzeczywistości – „zagraj” perspektywą.

To tylko przykłady manipulacji, do jakich może dojść przy nieuczciwym (lub nieumiejętnym) przygotowywaniu wizualizacji danych. Na co jeszcze uważać, w jakie inne pułapki można wpaść – zachęcamy do lektury artykułu Michała Kosmy, który ukazał się w serwisie www.ican.pl, pt.: „Krótki przewodnik po manipulacji wizualizacjami danych”. Nie po to, żeby tę wiedzę wykorzystać do tworzenia takich efektów, a aby się przed nimi ustrzec.

Jeśli nie masz ochoty na czytanie tego artykułu, możesz go odsłuchać.

Kliknij przycisk „Sprawdź”, żeby przejść do artykułu i ograniczyć ryzyko, że twórcy wizualizacji danych zmącą Twój umysł:)

materiały dla:
format:
źródło: