Wojna w Ukrainie a język

Serwis „Demagog.org.pl” od lat zajmuje się weryfikacją treści, ustalaniem prawdy i badaniem infosfery. Nie powinno więc dziwić, że szczególną uwagę przykłada do tematów związanych z wojną w Ukrainie. W końcu maja 2022 r. ukazał się kolejny raport, tym razem dotyczący języka opisującego uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy. Języka manipulacji.

Badania, prowadzone przez różne podmioty, wskazują na generalną sympatię Polaków wobec Ukraińców. Nie ma (jeszcze?) danych wskazujących, że działania manipulacyjne czy szerzej patrząc dezinformacyjne mają istotny wpływ na postrzeganie wojny czy sytuacji osób, które uciekły z Ukrainy. Nie można jednak wykluczyć, że w jakimś momencie zacznie się to zmieniać. „Zmęczenie” tematem wojny, trudności ekonomiczne, obawa i niepewność, a w końcu nawet sama częsta ekspozycja na manipulujące treści może wpływać na zmianę postaw.

Dlatego tak ważne jest, żeby właściwie rozpoznawać, co się dzieje w sferze informacyjnej i jakie formy może taka manipulacja przybrać. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z raportem „Jak manipuluje się językiem na temat uchodźców i wojny w Ukrainie”. Materiał ten, dosyć długi, ale dzięki temu też obfity w informacje i niepowierzchowny, ukazuje często stosowane „narzędzia manipulacji językowej”. Odwołuje się do przykładów. Przykładów, na które trafiamy, zwłaszcza w internecie, w mediach społecznościowych.

Zrozumienie, na czym polega narzędzie, jak ono funkcjonuje i jak nas „oszukuje”, jest pierwszym krokiem do uodpornienia się na takie manipulacje.

Kliknij przycisk „Sprawdź”, aby przejść do strony z raportem „Jak manipuluje się językiem na temat uchodźców i wojny w Ukrainie”.

materiały dla:
format:
źródło: