Ukraina: zaszczep się przeciw fake newsom

To jeden z nietypowych materiałów w serwisie Zrozum.org. Nie jest zaproszeniem do zapoznania się z jednym, konkretnym, wybranym materiałem, a prezentuje nieduży, ale wartościowy katalog linków, do którego warto sięgnąć, jeśli poszukuje się dobrej – sprawdzonej, wiarygodnej wiedzy na temat działań związanych z atakiem Rosji na Ukrainę.

Poniżej znaleźć można informacje o serwisach, które albo dostarczają rzetelną wiedzę na temat przebiegu wojny, jej konsekwencji dla Rosji, Ukrainy, Polski i świata, albo zajmują się badaniem i analizą sytuacji w polskiej infosferze w związku z tą wojną.

Uwaga, nie jest to katalog zamknięty i brak jakiegoś źródła nie oznacza, że jest ono niewiarygodne. Linki zamieszczone poniżej są efektem subiektywnego wyboru, ich liczba będzie się (zapewne) zwiększać, a jesteśmy też otwarci na sugestie ze strony osób korzystających z serwisu Zrozum.org. Zapraszamy!

Demagog.org.pl (www.demagog.org.pl)

To jeden z bardziej „zasłużonych” serwisów fact-checkingowych, z historią znacznie dłuższą niż obecna wojna. Znaleźć tu można po pierwsze komentarze do licznych fake newsów na temat wojny i ukraińskich uchodźców w Polsce (https://demagog.org.pl/fake_news/), ale też – sensowne opracowania przybliżające ważne kwestie związane z wojną i kryzysem humanitarnym. To rzetelne źródło wiedzy o obecnej sytuacji w Ukrainie, w Polsce, w Europie (https://demagog.org.pl/). Co więcej, w „Demagogu” można znaleźć tez podpowiedzi, jak rozpoznawać fake newsy i jak sobie z nimi radzić.

NASK (Naukowo-Akademicka Sieć Komputerowa) (www.nask.pl)
NASK to państwowy instytut badawczy, jedna z ważniejszych instytucji zajmujących się internetem w Polsce, w tym – dbająca o szeroko rozumiane bezpieczeństwo jego użytkowników W związku z dezinformacją rosyjską uruchomiła projekt #WłączWeryfikację.

W ramach tego projektu:

  • prowadzony jest monitoring informacji dotyczących wojny w Ukrainie, uchodźców i tematów powiązanych (wybrane materiały są publikowane z oznaczeniem, że mogą być częścią akcji dezinformacyjnej)
  • publikują listę profili (przede wszystkim Twitter, ale też Youtube czy Facebook), które – przy świadomości lub przy jej braku ich właścicieli – mogą być wykorzystywane w działaniach dezinformacyjnych
  • udostępnia wiarygodne materiały dotyczące działań wojennych, zaangażowania Polski w pomoc uchodźcom itp.

Działania podejmowane przez NASK można śledzić na Facebooku (https://www.facebook.com/WeryfikacjaNASK), na Twitterze (https://twitter.com/WeryfikacjaNASK) i bezpośrednio na stronie internetowej (https://www.nask.pl/pl/wlaczweryfikacje/4413,WlaczWeryfikacje.html)

Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji (www.capd.pl)

CAPD to organizacja pozarządowa, która zajmuje się analizą zagrożeń informacyjnych. Nie jest szczególnie aktywna w obecnym czasie (ani na stronie www (https://capd.pl/pl/), ani na Facebooku (https://www.facebook.com/capdpl), ani na Twitterze (https://twitter.com/Fundacja_CAPD), ale warto co pewien czas zaglądać, zwłaszcza, że można znaleźć tam materiały edukacyjne.

EUvsDiSInfo (https://euvsdisinfo.eu/pl/)

Ta dziwna nazwa opisuje program realizowany European External Action Service, jednostkę administracji Unii Europejskiej wspierającej działania dyplomatyczne i międzynarodowe. Program ten, rozwijany jako „Unia Europejska przeciw dezinformacji”; skupia się na analizie fake newsów i dezinformacji kierowanych do odbiorców w krajach członkowskich, których źródła wiązane są głównie z Rosją. Program realizowany jest od 2015 roku.

Znaleźć tam można aktualności, bazę fake newsów oraz analizę wybranych, fałszywych wiadomości. Nie tylko tych, na które łatwo natrafimy w polskiej infosferze.

Oko.press (www.oko.press

Ten znany portal dziennikarstwa obywatelskiego nie prowadzi ścisłego monitoringu bieżących fake newsów, ale w jego serwisach można znaleźć zarówno komentarze i analizy dotyczące działań informacyjnych, a to, co jest szczególnie istotne w kontekście dezinformacji, to materiały z serii „Goworit Moskwa” (Mówi Moskwa), czyli analiza rosyjskich działań propagandowych kierowanych do Rosjan i Rosjanek.
Materiały dostępne na stronie www (www.oko.press), na Facebooku (https://www.facebook.com/oko.press/) i na Twitterze (https://twitter.com/oko_press)

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych (http://ibims.pl/)

Instytut prowadzi badania polskiej infosfery i mediów społecznościowych pod katem działań dezinformacyjnych związanych z atakiem Rosji na Ukrainę. Kilka razy w tygodniu publikuje ilościowe podsumowanie „ataków informacyjnych”, wskazując główne tematy lub źródła tych działań.

Podsumowania dostępne są na Facebooku (https://www.facebook.com/ibimspl), a na Twitterze dodatkowo można zapoznać się z alertami, czyli ostrzeżeniami wskazującymi przewidywane tematy nadchodzących działań dezinformacyjnych (https://twitter.com/ibimspl)

materiały dla:
format:
źródło: