Kliknij i Zrozum

Zrozum.org to miejsce, w którym fake newsom mówimy STOP! Znajdziesz tu pakiet narzędzi do samodzielnej oceny wiarygodności informacji oraz porcję wiedzy na temat krytycznego myślenia i świadomego korzystania
z przekazów medialnych. Mamy też do Ciebie jedno pytanie:

Czy wiesz, jak świadomie korzystać z informacji?

W ostatnich latach poważnym problemem globalnym jest rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości – tzw. „fake newsów”. Problem ten wzmacnia podziały społeczne, trudność w prowadzeniu dialogu czy osiąganiu porozumienia. Wierzymy, że lokalne instytucje (biblioteki, szkoły), organizacje społeczne i rzetelni dziennikarze mogą przyczynić się do zmiany tej sytuacji. W jaki sposób? Po pierwsze pomagając mieszkańcom bardziej świadomie korzystać z przekazów medialnych, po drugie edukując i wspierając w ocenie prawdziwości rozpowszechnianych informacji.

Dlaczego warto myśleć krytycznie?

Dlatego, że zdrowy rozsądek się opłaca! I to niezależnie od tego czy zajmujesz się uczeniem innych, jesteś początkującym start-upowcem, zapracowaną bizneswoman, członkinią lokalnego samorządu, czy uczniem/studentem. Umiejętności samodzielnego wyciągania wniosków na podstawie różnych źródeł, dyskutowania i logicznego uzasadniania opinii stają się kluczowymi, choć nadal deficytowymi kompetencjami przyszłości.  Dlatego warto byś już teraz zadbał/a o ich rozwój – przydadzą Ci się codziennym życiu i w pracy.

Tym właśnie zagadnieniom poświęcony jest projekt „Kliknij. Sprawdź. Zrozum”, który realizujemy wraz z partnerami – Goethe-Institut oraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej Działania w ramach projektu obejmują: szkolenia z krytycznego myślenia, webinaria i repozytorium materiałów, które właśnie odwiedzasz.

Zachęcamy do korzystania i do współpracy!

materiały dla:
format:
źródło: